Mursal Köyü

Forumdan daha iyi yararlanmak için lütfen üye olunuz.

Join the forum, it's quick and easy

Mursal Köyü

Forumdan daha iyi yararlanmak için lütfen üye olunuz.

Mursal Köyü

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Mursal Köyü

Mursal Köyü hakkında her şey

Ali Kızıltuğ'un hayatı

Admin
    Admin
    Moderatör
    Moderatör

Rep gücü : 756

Ali Kızıltuğ'un hayatı Empty Ali Kızıltuğ'un hayatı

Mesaj tarafından Admin Paz Tem. 19, 2009 9:57 am

Ali Kızıltuğ'un hayatı 55alik10
    1944 yilinda Sivas ili Divrigi ilçesi Mursal köyünde dünyaya geldi. 1958 yilinda baglama çalmaya basladi. Baglamaya iliskin temel bilgileri köyünde bulunan Abbas ustadan ögrendi. Ilk yillarda baska asiklarin eserlerini ve yöresel türküleri seslendirdi.

1969 yilinda ilk plagi olan "Asri gurbet harab etmis köyümü" çikti. Bugüne kadar 103 plak ve 87 kaseti yayinlandi. 2160 eseri bulunmakta ve bunlarin 550 tanesi baska sanatçilar tarafindan seslendirildi.

1969 dan bu yana sadece kendi eserlerini seslendiriyor. Eserlerini hazirlarken genellikle
    önce siir olarak yazip sonra onlari besteliyor. Ancak dogaçlamada çalip söylüyor, 1971 yilinda Istanbul Tepebasinda yapilan ve tüm ozanlarin katildigi bir atisma yarismasinda birinci seçildi.

Geçim sikintisi nedeniyle göç etmek zorunda kalir ve 1973 de Ankaraya yerlesti.

Asik Veysel ve Asik Mahzuni onu en çok etkileyen asiklardir.

Uzun sap baglama çaliyor ve baglamasini hüseyni düzenine akort ediyor.

"Baykuslara kalan köy" ve "Sorma efendim" adinda iki kitabi yayimlandi ve diger eserlerini de 10 cilt kitap halinde yayinlamayi düsünmektedir.

Memur emeklisi ve 4 çocuk babasi olan Ali Kiziltug halen Ankara’da ikamet etmekte ve kendisini söyle özetliyor: "Ne yarimden vazgeçtim, ne sazimdan vazgeçtim, ne de vatanimdan vazgeçtim. Nasil Mursal’dan geldiysem, o nazlim, sefil, tertemiz bir köylü çocugu isem simdide ayniyim...".

Forum Saati Çarş. Mayıs 08, 2024 1:43 am