Mursal Köyü

Forumdan daha iyi yararlanmak için lütfen üye olunuz.
Mursal Köyü

Mursal Köyü hakkında her şey


  Mursal'ın tarihi

  Paylaş
  avatar
  Admin
  Moderatör
  Moderatör

  Mesaj Sayısı : 284
  Rep gücü : 756
  Kayıt tarihi : 14/07/09
  Nerden : iSTANBUL

  Mursal'ın tarihi

  Mesaj tarafından Admin Bir C.tesi Tem. 18, 2009 11:22 am


  Mursal köyünü, Oğuz Türkleri'nin (Türkmen) Kayı Boyu'na bağlı Reyhanlı Türkmen Aşireti'nden insanların kurduğu ve Mursallılar'ın bu kökenden olduğu muhtelif tarih kaynaklarınca belirtilmekte ve tespit edilmektedir.
  Ayrıca araştırmacı Hamza Aksüt, Mursal köyünü kuran Türkmenler'in Halep Türkmenleri içindeki Bayat boyuna bağlı Reyhanlı obasından boy beyi ailesi Mursaloğulları olduğunu belirtmektedir.
  Köyün kuruluşu 1600'lü yıllara kadar uzanmaktadır. Ana grup Türkmen Aşireti olarak belirtilen Reyhanlı Türkmenleri'nin büyük çoğunluğu halen Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'nde yaşamaktadır.
  Yörede saz ustası Ali Kızıltuğ yaşamaktadır...
  Anadolu'da uzun yıllar göçebe olarak yaşayan ve hayvancılık yapan Türkmen Aşireti, Hatay'ın Amik Ovası'na zorunlu iskana tabi tutulmuştur. Göçebe yaşam sırasında bugünkü Mursal yöresine ve Uzunyayla (Gürün, Pınarbaşı v.b.) bölgesine yaylaya geldikleri, aşiretten ayrılan bazı grupların geri dönmeyerek Divriği, Malatya gibi yörelerde Mursal ve çevre köyleri kurdukları, buralara yerleştikleri anlaşılmaktadır. Türkmen aşiretinden bu şekilde ayrılıp Kayseri, Sivas, Malatya, Erzincan, Elazığ, Kahramanmaraş ve hatta Giresun, Tirebolu gibi çeşitli yörelerde köy kuran ve yerleşen muhtelif Türkmen toplulukları (köyleri) bulunduğu bilinmektedir.

   Forum Saati Cuma Ara. 14, 2018 10:35 pm